Digitální wellbeing

Program seznamuje žáky s digitálními lákadly a způsoby, kterými nás vábí k jejich bezvýhradnému konzumování. Ukazuje žákům fyzické, psychické i sociální problémy spojené s nadměrným používáním technologií. Klade důraz na kvalitu času stráveného on-line. Místo sledování sociálních sítí nebo hodin videí hledá společně se žáky vhodnější on-line aktivity k seberozvoji. Podporuje je v nalezení rovnováhy mezi on-line a off-line časem a drží se hesla: „Technologie je dobrý sluha, ale špatný pán.“
Koncepce programů
Cíle programů
-
pomoci dětem a dospívajícím vyhnout se nebezpečím internetu
-
zvýšit digitální a mediální gramotnost u dětí a mladistvých
-
efektivně napomáhat k osvojení preventivních návyků
-
rozšířit vědomosti žáků o kybernetických hrozbách a možné ochraně v kyberprostoru
-
snižovat rizikové chování dětí a mládeže v on-line prostředí
-
upevnit schopnosti žáků potřebné pro zdravý pohyb v kybersvětě
-
zlepšit asertivní komunikaci a kritické myšlení
-
posílit schopnost říkat NE a odolat tlaku agresora
Průběh programu
Hlavní náplní programu jsou interaktivní aktivity zaměřené na pochopení probírané látky a upevnění žádoucího chování. Časté jsou skupinové práce, které navíc podporují spolupráci a komunikaci žáků a pozitivní klima třídy. Program doprovází prezentace, která uvede účastníky do tématu a seznámí je s potřebnými teoretickými znalostmi. Dále program obsahuje diskuse v kruhu, reflexe technik, krabičku na dotazy a závěrečnou evaluaci.
Cílová skupina
Programy jsou koncipovány jako všeobecná primární prevence. Jsou orientovány na běžnou populaci dětí a mládeže, u které není známo, že by byla ve větším rozsahu zasažena rizikovým jevem. Programy tedy nejsou vhodné pro třídy s vážně narušenými vztahy a zvýšeným rizikovým chováním jedinců. Těmi se zabývá selektivní a indikovaná prevence, kterou nenabízíme. Situace je ale v každé třídě velmi individuální, a proto s námi neváhejte výběr programů a vhodné pomoci konzultovat.