top of page

PROJEKT

COMMANDER

Spolupráce Linkin Sphere, Farmy v jeskyni a dalších organizací na vývoji a realizaci edukačních programů zaměřených na on-line radikalizaci dětí a mládeže.

logo-farma-v-jeskyni.png
O PROJEKTU

V dubnu 2020 dopadla policie vůdce mezinárodní neonacistické on-line organizace známého pod přezdívkou Commander. Skrýval se pod ní 13letý chlapec z Estonska.

 

Tato šokující zpráva odstartovala umělecko-společenský projekt organizace Farma v jeskyni, jenž zahrnuje divadelní představení, film s dětskými herci, edukační videa a workshopy.

Náš tým pomáhal organizaci Farma v jeskyni s vývojem edukačních programů a ve školním roce 2022/2023 zajišťoval realizaci dvou těchto programů (Radikální názory a Rozumím Ti) na osmi ZŠ po celé ČR. Projekt se setkal s pozitivními ohlasy od škol a byl ukončen v červnu 2023.

Další partneři: Centrum umění DOX, O2 Chytrá škola, Semiramis

Za podpory: Nadace PPF, Ministerstva kultury ČR a MHMP

project-commander-1.png

MULTIŽÁNROVÁ INSCENACE

Umělecká část projektu zahrnuje divadelní představení, film s dětskými herci a výstavní instalaci.

icon-mess-blue-left.png

Asi se zabiju, než mi bude třicet.

icon-mess-white-left.png

Cool. Hlavně vem někoho s sebou.

icon-mess-blue-left.png

Láska je láska a sračky. Ať žije nenávist!

icon-mess-white-right.png

Vždycky jsem ozbrojenej aspoň nožem.

icon-mess-blue-right.png

Proč necháš

svou ségru chodit s tím židákem? 

icon-mess-white-right.png

Žijeme ve zkaženém světě. Je násilí hřích?

Co je on-line radikalizace?

Radikalizace je zjednodušeně proces, kdy člověk začne ospravedlňovat, schvalovat a obdivovat extremisticky motivované násilí a jeho aktéry. Později se může přidat, páchat ho sám a získávat pro něj další. Radikalizovaný člověk na sebe celkem brzy ukáže sdílením a propagováním extremistického vidění světa.

Extremistické organizace přesvědčují sofistikovanou propagandou a manipulativním technikami ostatní o nevyhnutelnosti konfliktu mezi národy, etniky, náboženskými či jinak definovanými skupinami. Masové rozšíření těchto myšlenek a ideově toxických názorů může vést v extrémních případech k nárůstu předsudečného a nenávistného násilí, občanským nepokojům či ozbrojenému konfliktu. Toto jsou klíčové ambice většiny extremistických a teroristických organizací.

Děti a dospívající jsou dlouhodobě cílem rekrutačních snah extremistů a teroristických skupin. Tento trend dlouhodobě stoupá v důsledku mimořádných událostí ve společnosti, každodenního používání informačních a komunikačních technologií a socioekonomických problémů. Děti a mládež jsou nejvíce ohroženou skupinou z hlediska on-line radikalizace. Rekrutace a radikalizace dětí a dospívajících je jednou z forem zneužívání dětí v kyberprostoru.

icon-mess-blue-left.png

Extremisté nabírají děti do svých řad!

icon-mess-white-right.png

Prostřednictvím internetu extremistické organizace běžně oslovují děti a dospívající s cílem je ovlivňovat, manipulovat a nakonec donutit k násilí.

icon-mess-blue-left.png

Teen

terorismus

icon-mess-white-right.png

Existuje nespočet případů, kdy se náctiletí aktivně spolupodíleli na přípravách teroristických útoků v Evropě.

EDUKAČNÍ VIDEA

Videa o on-line radikalizaci mládeže vznikla ve spolupráci s O2 Chytrá škola.

Kolik kliknutí dělí děti od války?
Co všechno o mně internet ví?
Mohou být „memy" válečnou zbraní?
bottom of page